صفحه اصلی > کارگروه ها > گروه ادبیات فارسی > مصوبات و اطلاعیه های ادبیات 
اخبار > صورت جلسه گروه ادبیات فارسی شماره 3 (94/08/10)


  چاپ        ارسال به دوست

صورت جلسه گروه ادبیات فارسی شماره 3 (94/08/10)

باسمه تعالي

صورت جلسه گروه ادبیات فارسی مدرسه مفيد

شماره جلسه:3

منشي جلسه: -

تاريخ: 94/08/10

روز: یکشنبه

شروع: 16

تنفس:-

پايان:17:30

موضوعات اخذ شده

حاضرین

(آقایان)

حضور

تأخير

قاصدک مهمان ادبی

فلاحیان

دپارتمان ادبیات حفظ شعر

سلیمانی

مسابقات - بازدید

شیخ الاسلامی

رديف

عنوان

مصـــوبــــات

مسؤول پيگيري

(آقایان)

موعد

ضميمه

1

دپارتمان ادبیات هفتم

در پایه هفتم، به منظور مشارکت بیشتر دانش آموزان در فرآیند آموزش، 4 گروه ( نویسندگی، شعر ، تدریس و نمایش ) تشکیل شده است که با توجیه قبلی نسبت به وظایف خود، قدرت تصمیم گیری برای امور مربوطه را خواهند داشت. همه ی دانش آموزان پایه، عضو یک گروه به دلخواه خود خواهند شد تا به صورت گروهی این فعالیت ها را با راهبری معلم ادبیات تمرین نمایند.

سلیمانی

2

قاصدک ( داستان کلاسی)

مصوبه جلسه قبل مبنی بر انشای کلاسی(قاصدک)، در پایه هفتم هنوز آغاز نشده است. در پایه هشتم برای هر چهار کلاس با موضوع « خانه ی شماره 40» داستان نویسی آغاز گردیده است. در پایه نهم در دو کلاس شروع شده است و یک کلاس بسیار قوی پیش می رود و در دو کلاس دیگر هم به زودی آغاز خواهد شد.

معلمین ادبیات

3

مسابقات ادبی

بنا بر بخشنامه های آموزش و پروش مبنی بر مسابقه « انشای نماز » و «سی و چهارمین دوره ی مسابقات فرهنگی و هنری» در بخش های شعر، داستان نویسی، نشریه دیواری، مشاعره، کتابخوانی در هر سه پایه و در پایه هفتم بخش نقالی توسط معلمین ادبیات اطلاع رسانی و استعدادیابی می گردد و منتخبین به منطقه معرفی خواهند شد.

همچنین پوسترهای این مسابقات طراحی و بر روی تابلوهای مدرسه نصب می گردد.

معلمین ادبیات

4

بازدید

در درس انشا و نگارش پایه هشتم، با موضوع صلح و در همکاری با موزه صلح تهران، برنامه مشترکی با محوریت انشاهای دانش آموزان برگزار خواهد شد.

شیخ الاسلامی

5

مهمان ادبی روز سعدی

در ادبیات پایه نهم، آقای دهریزی ( نویسنده درس کتاب ادبیات نهم ) به عنوان مهمان ویژه بزرگداشت روز سعدی که در تاریخ یکشنبه 5 اردیبهشت 95 برگزار می گردد، دعوت خواهند شد.

فلاحیان

6

فعالیت شاخص پایه هفتم

در پایه هفتم دانش آموزان هر هفته 5 بیت از اشعار کلاسیک شاعران بزرگ ایران را حفظ خواهند نمود و به دانش آموز مسئول حفظ کلاس تحویل می دهند. با انجام این تمرین بعد از مدتی گنجینه عظیمی و قابل اعتنایی از اشعار برای دانش آموزان در ذهنشان باقی خواهد ماند.

همچنین دانش آموزان بایستی یکی از موضوعات مورد علاقه خود در حوزه های گوناگون را آماده نمایند تا در ابتدای کلاس در حد 5 دقیقه پیرامون آن موضوع صحبت نموده و مهارت های گفتاری خود در جمع را تقویت نمایند.

سلیمانی

7

فعالیت شاخص پایه هشتم

در پایه هشتم در کلاس های انشا به جهت جمعیت کلاس و اینکه امکان شنیده شدن انشای تمام دانش آموزان هر هفته فراهم نیست، بخشی به نام « ایده شنوی » در کلاس ایجاد شده است که در ابتدا تمام دانش آموزان ایده های خود راجع به موضوع هفته را می گویند تا بچه ها با ایده های هم و ایده های خلاق در آن موضوع آشنا شوند. سپس چند نفری هم انشای خود را می خوانند.

همچنین در ساعت های انشا، آموزش نکات و اصول سبک های گوناگون نوشتن مدنظر قرار گرفته است و مبانی ژانرهای مختلف با دانش آموزان هر هفته تمرین می شود؛ نظیر ژانر ترسناک ، ژانر طنز، ژانر واقعیت، ژانر ماجراجویانه و ...

شیخ الاسلامی

8

فعالیت شاخص پایه نهم

در پایه نهم طراحی سوال امتحان 20 نمره ای توسط خود دانش آموزان اجرا گردید. همچنین به زودی کار بر روی پروژه « بوستان نامه» شروع می شود تا دانش آموزان در قالب گروه، به ارائه مفاهیم، معانی و نکات ابیات مربوط به بخش خود بپردازند.

فعالیت « شب خورشت » نیز تا کنون در 3 درس به دانش آموزان داده شده و نمرات آن در کارسنج قرار گرفته است.

فلاحیاندانلود فايل : جلسه_سوم_گروه_ادبیات_فارسی.docx ( 30KB )


١٤:٢٤ - چهارشنبه ١٣ آبان ١٣٩٤    /    شماره : ٣٠٢٢    /    تعداد نمایش : ٧٩٠کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال مجتمع آموزشی مفید می باشد.